Esileht   |   Kirjastusest   |   Mõttelugu   |   Kontakt   |   Raamatud   |   Tingimused   |   Privaatsus  
Rein Taagepera

Kahepaikne

328 lk., 140x205, 2024

Rein Taagepera on oma järjekordse mälestusteraamatuga jõudnud aega, mil Saksamaal, Marokos, Kanadas, Soomes ja lõpuks USA-s elanud, võõra võimu poolt tõrjutud pagulasest saab 1991 „väliseestlane“. Kodutee oli just nagu avali ja pagulased katsusid naasta. Õnnestus see aga ainult poole eluga. Ees ootasid sotsiaalteaduskond Tartus, sekka ootamatu presidendikampaania ja nõukajärgse olme omapärad. Selle kõrvale jäi retk Udmurtiasse ja naasmine Marrakeši, Eesti Californiaga kõrvuti aastatuhande lõpul, kahepaiksuse vaev ja võimalused. Raamatu fotomaterjal on autori erakogust. 

Raamatu ilmumist on toetanud Eesti Kultuurkapital.
Viivi Luik

Pühaduse purunemine

320 lk., 140x200, 2024
“Pühaduse purunemine” on Viivi Luige (1946) esseede ja artiklite kogu, mis sisaldab tekste erinevatest kümnenditest, omandades mõningaid uusi mõõtmeid ja tähendusi, mis raamatu koostamise käigus ka autorit ennast on mõnevõrra üllatanud. Siin on nad kõik koos ühiste kaante vahel.
Kõige uuem, seni ilmumata tekst “Kirjaoskus, sõda ja elevandiluust torn” on kirjutatud 2024. aasta kevadel.
Kõik lood kõnelevad tänapäevast. Järjekordsest hulluse ajajärgust, mille kaasosalised ja tunnistajad on need, kes tänases maailmas elavad.

Raamatu väljaandmist on toetanud Haridus- ja Teadusministeerium, Eesti Kultuurkapital, Tartu linn ja Eesti Mõtteloo Sihtkapital ning Tartu linn.
Raamatud
ILMUMISE JÄRJEKORRAS
Selle aasta raamatud
SARJAD
Ajajõe tagant
Aken ilma
Avatud Eesti Raamat
Eesti kirjanikke
Eesti mõttelugu
Hieronymus
Ilmatargad
Kogutud luuletused
Palju aastaid
KATEGOORIAD
Ajalugu
Artiklid/esseed
Elulood
Filosoofia
Fotoalbumid
Huumor
Jutustused
Kirjavahetused
Lasteraamatud
Luulekogud
Lüüriline mõtisklus
Monograafia
Mälestused
Novellid
Näidendid
Romaanid
Sõnaraamatud
ÜLDNIMEKIRI
Pealkiri
Autor
ISBN
Tagasi
Omailmad 2. trükk

Lisa ostukorvi
22,20 €


Ilmumisaasta 2025-02-27
ISBN 978-9985-77-948-4
Koostanud Kalevi Kull ja Riin Magnus
Tõlkinud Krista Räni ja Mari Tarvas
Toimetanud Kalevi Kull, Riin Magnus, Siiri Ombler, Ene-Reet Soovik
Sarja kujundanud Kaljo Põllu
Lehekülgi 416
Mõõdud 140x200
Köide kõva köide ümbrisega


Kategooria Artiklid/esseed
Raamatusari Eesti mõttelugu
EM number 105


Raamatust lähemalt
Jakob von Uexküll (1864–1944) on Eestis elanud ja töötanud mõtleja, kelle töid tuntakse paljudes maailma maades ning mitmetes teadusharudes. Uexküll on õppinud Tallinna Toomkoolis ja Tartu Ülikoolis, mille lõpetas zooloogina.
Uexkülli 1940. aastal ilmunud raamatut “Tähendusõpetus” peetakse biosemiootika uue suuna rajanud tööks. Niisugune hinnang anti sellele pärast Uexkülli surma, 1970. aastail, mil hakkas kujunema semiootika ja bioloogia vaheline side. Semiootika kõrval on Uexkülli töödel olnud märkimisväärne tähtsus nii tema kaasaegse kui ka hilisema filosoofilise mõtte arengus.
Siinne kogumik, mis koondab valikut Uexkülli mälestustest, populaarteaduslikest kirjatöödest ja teadustekstidest, on tema tööde esmakordne ülevaatlik tutvustus eesti keeles. Raamatu esimene ja teine osa loovad ettekujutuse Uexkülli kui baltisakslasest aristokraadi identiteedist, tema värvikast suguvõsast, kaaskondlastest ja kolleegidest ning kodumaistest mõjudest Uexkülli maailmavaatele. Kolmandasse ossa on valitud tekstid, mis populaarteaduslikus vormis visandavad omailmaõpetuse alustalad. Siin kohtab lugeja enamikku motiive, mis leiavad kajastust ka Uexkülli teistes omailmaõpetusealastes töödes. Järgnevad peatükid vaatlevad lähemalt mõningaid omailmateooria komponente.