Esileht   |   Kirjastusest   |   Mõttelugu   |   Kontakt   |   Raamatud   |   Tingimused   |   Privaatsus  
Rein Taagepera

Kahepaikne

328 lk., 140x205, 2024

Rein Taagepera on oma järjekordse mälestusteraamatuga jõudnud aega, mil Saksamaal, Marokos, Kanadas, Soomes ja lõpuks USA-s elanud, võõra võimu poolt tõrjutud pagulasest saab 1991 „väliseestlane“. Kodutee oli just nagu avali ja pagulased katsusid naasta. Õnnestus see aga ainult poole eluga. Ees ootasid sotsiaalteaduskond Tartus, sekka ootamatu presidendikampaania ja nõukajärgse olme omapärad. Selle kõrvale jäi retk Udmurtiasse ja naasmine Marrakeši, Eesti Californiaga kõrvuti aastatuhande lõpul, kahepaiksuse vaev ja võimalused. Raamatu fotomaterjal on autori erakogust. 

Raamatu ilmumist on toetanud Eesti Kultuurkapital.
Viivi Luik

Pühaduse purunemine

320 lk., 140x200, 2024
“Pühaduse purunemine” on Viivi Luige (1946) esseede ja artiklite kogu, mis sisaldab tekste erinevatest kümnenditest, omandades mõningaid uusi mõõtmeid ja tähendusi, mis raamatu koostamise käigus ka autorit ennast on mõnevõrra üllatanud. Siin on nad kõik koos ühiste kaante vahel.
Kõige uuem, seni ilmumata tekst “Kirjaoskus, sõda ja elevandiluust torn” on kirjutatud 2024. aasta kevadel.
Kõik lood kõnelevad tänapäevast. Järjekordsest hulluse ajajärgust, mille kaasosalised ja tunnistajad on need, kes tänases maailmas elavad.

Raamatu väljaandmist on toetanud Haridus- ja Teadusministeerium, Eesti Kultuurkapital, Tartu linn ja Eesti Mõtteloo Sihtkapital ning Tartu linn.
Raamatud
ILMUMISE JÄRJEKORRAS
Selle aasta raamatud
SARJAD
Ajajõe tagant
Aken ilma
Avatud Eesti Raamat
Eesti kirjanikke
Eesti mõttelugu
Hieronymus
Ilmatargad
Kogutud luuletused
Palju aastaid
KATEGOORIAD
Ajalugu
Artiklid/esseed
Elulood
Filosoofia
Fotoalbumid
Huumor
Jutustused
Kirjavahetused
Lasteraamatud
Luulekogud
Lüüriline mõtisklus
Monograafia
Mälestused
Novellid
Näidendid
Romaanid
Sõnaraamatud
ÜLDNIMEKIRI
Pealkiri
Autor
ISBN
Tagasi
Torm ja tung
Valik varaseid kirjatöid

Lisa ostukorvi
29,16 €


Ilmumisaasta 2022-06-07
ISBN 978-9985-77-542-4
Koostanud Jaan Undusk
Saatesõna kirjutanud Jaan Undusk
Tõlkinud Reet Bender
Toimetanud Leino Pahtma
Sarja kujundus Jüri Kaarma
Ümbrise kujundus Eve Kask
Lehekülgi 576
Mõõdud 140x215
Köide pehme õmmeldud brošüür ümbrisega


Kategooria Filosoofia
Raamatusari Avatud Eesti Raamat


Raamatust lähemalt
“Tormi ja tung”, Saksamaal 1760. aastate lõpust kuni 1780. aastate alguseni kestnud kirjanduslik liikumine või ideeline ja esteetiline käärimine, mis tõstis laineharjale saksa seni kõige tuntumad kirjanikud Goethe ja Schilleri ning palju teisi nimekaid luuletajaid ja draamakirjanikke põhjustas vaimse tõusu ka filosoofias. Ilmus hulk traktaate, arutlusi, esseesid, millest enamikku kannab ikka seesama hoogne ja tulevikku pürgiv, tundlev, protestiv, midagi uut manifesteerida ihkav vaim. Kõige monumentaalsem on “tormi ja tungi” mõtteproosas Johann Gottfried Herderi (1744–1803) pärand.

Käesolevasse kogumikku valis Jaan Undusk kolm teksti, mis valmisid Herderil aastail 1769, 1770 ja 1773 – ajal, mil ta ei olnud veel 29-aastanegi. “Minu 1769. aasta reisipäevik” on Herderi kui “inimliku monaadi” kõige ausam ja täielikum enesekirjeldus. Noor Herder tajub oma laevareisi Riiast läänekaarde ilmselgelt kui armuaega, mil tal on võimalus ja kohustus teha põhjapanevaid otsuseid, tema unistused on määratletud kohustuste reana eneseteostuse pikal teel. “Veel üks ajaloofilosoofia inimkonna harimiseks. Üks sajandi suletöö paljude selliste sekka” ning “Käsitlus keele päritolust” on Herderi keele- ja ajalootaju kõige mõjukamad esitlused.

Raamatu väljaandmist on toetanud Eesti Kultuurkapital ja Postimees.