Esileht   |   Kirjastusest   |   Mõttelugu   |   Kontakt   |   Raamatud   |   Tingimused   |   Privaatsus  
Rein Taagepera

Kahepaikne

328 lk., 140x205, 2024

Rein Taagepera on oma järjekordse mälestusteraamatuga jõudnud aega, mil Saksamaal, Marokos, Kanadas, Soomes ja lõpuks USA-s elanud, võõra võimu poolt tõrjutud pagulasest saab 1991 „väliseestlane“. Kodutee oli just nagu avali ja pagulased katsusid naasta. Õnnestus see aga ainult poole eluga. Ees ootasid sotsiaalteaduskond Tartus, sekka ootamatu presidendikampaania ja nõukajärgse olme omapärad. Selle kõrvale jäi retk Udmurtiasse ja naasmine Marrakeši, Eesti Californiaga kõrvuti aastatuhande lõpul, kahepaiksuse vaev ja võimalused. Raamatu fotomaterjal on autori erakogust. 

Raamatu ilmumist on toetanud Eesti Kultuurkapital.
Viivi Luik

Pühaduse purunemine

320 lk., 140x200, 2024
“Pühaduse purunemine” on Viivi Luige (1946) esseede ja artiklite kogu, mis sisaldab tekste erinevatest kümnenditest, omandades mõningaid uusi mõõtmeid ja tähendusi, mis raamatu koostamise käigus ka autorit ennast on mõnevõrra üllatanud. Siin on nad kõik koos ühiste kaante vahel.
Kõige uuem, seni ilmumata tekst “Kirjaoskus, sõda ja elevandiluust torn” on kirjutatud 2024. aasta kevadel.
Kõik lood kõnelevad tänapäevast. Järjekordsest hulluse ajajärgust, mille kaasosalised ja tunnistajad on need, kes tänases maailmas elavad.

Raamatu väljaandmist on toetanud Haridus- ja Teadusministeerium, Eesti Kultuurkapital, Tartu linn ja Eesti Mõtteloo Sihtkapital ning Tartu linn.
Raamatud
ILMUMISE JÄRJEKORRAS
Selle aasta raamatud
SARJAD
Ajajõe tagant
Aken ilma
Avatud Eesti Raamat
Eesti kirjanikke
Eesti mõttelugu
Hieronymus
Ilmatargad
Kogutud luuletused
Palju aastaid
KATEGOORIAD
Ajalugu
Artiklid/esseed
Elulood
Filosoofia
Fotoalbumid
Huumor
Jutustused
Kirjavahetused
Lasteraamatud
Luulekogud
Lüüriline mõtisklus
Monograafia
Mälestused
Novellid
Näidendid
Romaanid
Sõnaraamatud
ÜLDNIMEKIRI
Pealkiri
Autor
ISBN
Tagasi
Naised, šaakalid ja muud inimloomad.
Vana-india jutte

Lisa ostukorvi
17,49 €


Ilmumisaasta 2020-12-16
ISBN 978–9985–77–712–1
Koostanud ja tõlkinud Martti Kalda
Toimetanud Siiri Ombler
Kujundanud Mari Kaljuste
Lehekülgi 336
Mõõdud 145x210
Köide kõva köide ümbrisega


Kategooria Jutustused
Raamatusari Hieronymus


Raamatust lähemalt

Sisult üldinimlikud ja ka tänapäevast lugejat kõnetavad lood on Vana-India juttude antoloogiasse valinud ning sanskriti keelest tõlkinud Marti Kalda. Need on mõeldud kõigile muinasjutu-huvilistele – nii sanskriti keele õppuritele, folkloristidele, vanema kirjanduse uurijatele kui ka igas eas ja meelelaadis lugejatele, kellele meeldivad näiteks Aisopose valmid ja vendade Grimmide muinasjutud. Tõlkija põhjalikud saatesõnad ja kommentaarid lubavad tungida 3.–13. sajandi india klassikalise kirjanduse peensustesse ega lase kaotsi minna selle võlumaailma olulistel detailidel.

Antoloogias sisalduvad lood pärinevad kuuest kogumikust: Pañcatantra (“Viisikraamat”; u 3.–5. saj), Hitopadeśa (“Hüva nõu”; u 9.–13. saj), Kathāsaritsāgara (“Jutujugade ulgumeri”; u 11. saj), Vetālapañcaviṃśatikā („Kurihinge kakskümmend viis lugu“; u 11.–12. saj), Śukasaptati (“Papagoi seitsekümmend juttu”; u 12.–13. saj), ning Siṃhāsanadvātriṃśikā (“Lõvitrooni kolmkümmend kaks lugu”; u 13.–14. saj). Esimeses kahes (Pañcatantra ja Hitopadeśa) on valdavalt loomamuinasjutud, ülejäänutest kaks (Kathāsaritsāgara ja Śukasaptati) süüvivad enamasti inimestevahelise läbikäimise iseärasustesse, ning kahe kogumiku (Vetālapañcaviṃśatikā ja Siṃhāsanadvātriṃśikā) lood kalduvad fantastikasse, kuigi neis on ka tubli annus ühiskondlikku närvi. Keskaegse jutukirjanduse areng on läbi antoloogia lugude selgelt jälgitav. 

Raamatu väljaandmist on toetanud Eesti Kultuurkapitali tõlkeprogramm Hieronymus.